Şifre Ve Yetki Talepleri

29 Ağustos 2014Paylaş
a-A+
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı çalışanlarının kurumsal mail adresleri, bilgisayara giriş şifreleri, Personel Yönetim Sistemi(PYS) ve Sosyal Yardım Bilgi Sistemi(SOYBİS) şifrelerinin güncellenmesi sürecini daha hızlı ve daha güvenilir şekilde gerçekleştirebilmek amacıyla bir çalışma yapılmıştır .
 
Bu çalışma kapsamında PYS üzerinden alınan şifre yenileme talepleri, kişilerin PYS sisteminde kayıtlı cep telefonlarına kısa mesaj olarak gönderilecektir.
 
Cep telefonlarına gönderilen şifreler kişisel verilerin gizliliği kapsamında sistem tarafından otomatik olarak oluşturulacak ve güncelleme talebinde bulunan kişiler dışında kimse tarafından görülemeyecektir.
Şifre güncelleme süreci özetle şu şekilde olacaktır;
 
İlk olarak şifre yenileme talebinde bulunacak personellerin bidb.aile.gov.tr adresinde yer alan “Şifre Yenileme Talep Formu” nu eksiksiz bir şekilde doldurarak idari amirlerine  onaylatmaları gerekmektedir. İdari amir tarafından imzalanmış olan “Şifre Yenileme Talep Formları” personeller tarafından kuruluşlarda bulunan PYS yetkililerine teslim edilecektir. PYS yetkilileri aşağıda Şekil-1 ve Şekil-2 ‘de ki adımları takip ederek sisteme veri girişinde bulunacaktır.
 
Evrak sürecini azaltmak amacıyla PYS yetkililerine teslim edilen “Şifre Yenileme Talep Form” ları Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına kesinlikle gönderilmeyecek olup, bu formlar ilgili birim tarafından arşivlenecektir. Personel bilgilerinin güncel olmasından ve evrakların tam olmasından PYS yetkilisi sorumlu olacaktır.
Cep telefonlarına gelen şifrelerle talepte bulundukları sistemlere giriş yapamayan personellerin teknik destek alabilmeleri için 705 53 53 no lu dış hattan Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Yardım Masası birimini aramaları gerekmektedir.

 

Haberin Fotoğrafları